Když slunce konečně vyšlo nad obzorem, pohnul se Valion a pohlédl do své dlaně, která svírala květinu. Nebylo po ní ani památky. Zatímco ostatní vybavení mu zůstalo, květina uvadla a rozpadla se v prach s časem, který běžel okolo. Podstata kamene nebyla její součástí. A právě ji si chtěl Valion ponechat navždy. Sníh kolem již nebyl. Vlastně bylo pozdní jaro. Který však rok? To byla otázka v Daikyru nepodstatná.

Bylo stěží pochopitelné, proč právě salamanda a její vejce hrají tak důležitou roli v časech Daikyru. Snad to bylo množstvím Ireonů, které dokázala tato malá vajíčka pojmout, snad to byla část tajemství kamenného světa. Přesto je musí mít. Je to nezbytné pro dokončení jeho výpravy. Trochu se zamotal ve skalách, ale v pozdním odpoledni konečně našel správnou stopu.

"Stůj!"
Valion se nejprve přesvědčil, zda se nejedná o Ovlivnění a pak se otočil. Kousek od něho z poza skalního oblouku vystoupila Morgan. Nebyl si zcela jist, na čí je tahle slečinka v hnědozeleném hávu vlastně straně, ale vzhledem k blízkosti vajec nehodlal nic ryskovat. Bleskově namířil Usměrňovač a vykřikl možná až moc nahlas:
"Spi!"
Děvče se na chvilku zamyslilo a pak začalo tančit kolem něho. To nebyl kýžený efekt. Něco tu nehrálo a tak Valion zapátral pohledem po její hlavě. Jak předpokládal měla na jednom uchu pověšenu Girlanovou náušnici, která zřejmě způsobila změnu jeho Ovlivnění. To vše se událo během vteřiny, protože vzápětí se nadechl, aby pronesl jiné slovo:
"Kdákej!"
"Spi!"
Oba povely zazněly současně. Morgan neměla Pás a ani tak Valion. Když zavíral oči a usínal, zaslechl ještě vzdalující se kdákání děvčete, které jistě běželo pro vejce salamandy. Vejce, které měl nadosah.

Po probuzení ho upoutal pohyb na protějším kopci. Morgan zřejmě narazila na Zeka, který je známý tím, že raději bojuje. Dobře zakončený boj dokáže vyřadit sochu na daleko delší čas, než jakékoliv ovlivnění. A kdákající Morgan byla jistě báječným soupeřem. Její podivný styl obrany proti Zekovu meči nesl stopy oblíbené bojové finty. Zek před bojem na děvče použil své oblíbené Ovlivnění "Tleskej!".

***

Bylo chvilku po poledni, když se Morgan rozhodla, že přeci jen zkusí štěstí ve skalách. Bez vybavení to však nemuselo dobře dopadnout. Usměrňovač s sebou sice měla, ale zbraň zůstala doma. Autobus odjížděl za půl hodiny a na Informačním krystalu si dopoledne přečetla, že Salamandy lze ve skalách lovit právě dnes odpoledne. Bylo by fajn, sehnat nějaké to vejce. Hlavně ji nesmí ve skalách dostihnout noc. Začínat příště mimo město by nebylo výhodné.

Když vstoupí do hry nyní, bude se nacházet ve městě Feristan. Určitě tu najde překupníka, který jí zapůjčí nějaký ten meč. Samozřejmě bude muset platit. Ale peníze Daikyru stejně nosí stále v peněžence. Tak jo. Chvilku se hrabala v batohu, pak si na tvář namalovala značku Daikyru a byla ve Feristanu. V informačním centru se dostala na net, kde zjistila sídlo překupníka ve Feristanu a ihned se k němu vydala. Než vstoupila do obchodu s nábytkem, měla pocit, že zahlédla na křižovatce Zeka se značkou na tváři. Ten snad do skal nejede.

V obchodě se schválně natočila tak, aby si prodavač mohl všimnout její značky. Zřejmě to zabralo. Nikdo tu nebyl, takže hubený chlapík středního věku místo obvyklého "dobrý den" pronesl: "Ireon."
"Ireon." odpověděla.
"Je libo slušivou náušnici či něco jiného, krásná dámo?"


Zpět